All-Natural Haul: I Bought THIS Not THAT (a sort-of Anti-Haul…)

No doubt, I am a very budget conscious person.  I have a family, a dog, a mortgage, and am pregnant with my second child.  As such, I definitely do not have a lot of disposable income to spend on myself every week or even every month.  It is important that I weigh the pros and cons of each skincare/makeup/wellness product I buy.  Sometimes it really is worth it to buy the more expensive product, but sometimes it just isn’t.  Here are a few purchases I’ve made in the past few weeks and why I chose it over a more or less expensive option.  I’ll also talk about whether or not I would buy said product again. [Is this post an “anti-haul”?  Not really…but there are parallels…]

I bought Nourish Organics Face Cream NOT Osmia Organics Purely Simple Face Cream – With medical bills to pay and baby items to buy, I’ve been significantly curtailing how much I spend on my beauty products.  I felt a basic face moisturizer would be an easy place to buy a less expensive option.  After doing a bit of hunting, I settled on the Nourish Organics Face Cream, when what I really wanted was something like the Osmia Organics face cream.  The only upside to this was that I saved a lot of money – the Nourish cream was about $19 for 1.7oz, and the Osmia is $60 for 1.5oz.  Would I keep repurchasing the Nourish over something more high quality like Osmia?  No, not if I can help it.  The Osmia is vastly superior, feels better on my skin and seems to hydrate better.  However, it’s also possible there are still other more affordable options out there that I simply haven’t tried yet.  Then there is the matter of all the ingredients I prefer to avoid in my skincare and, well…it gets tricky.  I touched on this frustration on my post here.  In the end, it will still have to come down to how much I can afford to spend when the time comes to buy another moisturizer.

 

 

 

I bought Lily Lolo Mascara NOT Hynt Beauty Mascara – When I was placing an online order about a month ago, I really wanted to buy the Hynt Beauty Nocturne Mascara, but decided to purchase the Lily Lolo Mascara instead.  The Hynt is $24 and the Lily Lolo is $19.50.  Even though I’d tried the Lily Lolo in the past and disliked it, I thought I’d give it another shot because I was saving money.  A mistake.  I still really dislike the Lily Lolo formula, no matter how many people love it.  I find it to be very thick and it often makes my lashes clumpy.  I’m using it up because I don’t want to waste it, but that’s it for me – I won’t buy the Lily Lolo again, even though it’s cheaper than other non-toxic mascaras.

 

 

I bought Juice Beauty SPF 30 Oil Free Moisturizer NOT Kypris Pot of Shade – Personally, a chemical-free non-toxic physical sunscreen everyday is a must.  So many of the natural sunscreens are outrageously expensive.  Yes, they have amazing ingredients, but I cannot afford upwards of $100 on a sunscreen.  I was looking at the Kypris Pot of Shade Heliotropic, which looks very nice, but at $68 for 27ml (slightly less than 1oz) it is quite pricey.  Instead, I purchased the Juice Beauty Organics SPF 30 Moisturizer which is $29 for 2oz and it contains the same 20% non-nano zinc oxide as Kypris.  Yes, the Juice Beauty has a couple of less-than-stellar ingredients, like ethylhexylglycerin, but as it is one of the last ingredients, I compromised on this.  Would I repurchase the Juice Beauty sunscreen if I needed to save money again?  Yes.

 

 

 

I bought Desert Essence Organics Haircare NOT Innersense Organic Haircare – I’ve tried quite a few non-toxic/green beauty hair care brands.  Josh Rosebrook, Innersense, Rahua, Briogio, and more.  The problem with me and high-end hair care is that I simply don’t need fancy ingredients. Right now I have virgin hair that leans oily and all I really need is a decent non-toxic volumizing shampoo and conditioner for my fine hair.  Nearly all of the high-end green brands I’ve tried tout how moisturizing they are, which is great if that’s what you need…but I don’t.  I did play with the idea of trying the Innersense hair care line for volume but at $26 for the 10oz shampoo (“Hairbath”) and $24 for the conditioner (“Create Volume Lotion”), I find $50 for a shampoo and conditioner set to be completely unnecessary for my hair needs.  Thus I went back to my much loved Desert Essence Green Apple & Ginger Shampoo and Conditioner, which I can buy on Vitacost for around $6 per 8oz bottle.  I will say that their ingredients aren’t 100% ideal to me – but they certainly are far from bad.  My hair gets weighed down so easily by other haircare, and I know this set won’t do that.

 

 

 

I bought Raw Rev Glo Peanut Sea Salt Bars NOT Lara Bars or Luna Bars – Thus far, the Raw Rev Glo bars are the only protein bars that check every single box on my wishlist: high protein, high fiber, very low sugar, minimal ingredients, vegan, moist, tasty, and somewhat affordable.  I bought a box of 12 bars for $22, which equals about $1.80 per bar.  I can buy Lara or Luna Bars or close equivalents for around $1 per bar.  However, the cheaper bars always have something undesirable – the Lara bars are high in natural sugar and not as high in protein as I’d like.  Luna bars aren’t as high in fiber or protein and have a lot of ingredients.  I’m willing to pay more for a high quality bar I actually enjoy eating.

 

 

 

I bought Nature’s Way Alive! Prenatal Gummy Vitamin NOT Garden of Life MyKind Prenatal Vitamin – This has been a difficult choice.  On the one hand, of course I want to take a high quality vitamin while pregnant, but on the other hand, I’m not sure if there is a substantial difference between a medium quality drugstore prenatal and an exponentially more expensive natural vitamin.  I had the GoL MyKind Prenatal in my hand at Whole Foods, but I couldn’t bring myself to pay $40+ retail for a one month supply of prenatal vitamins.  Additionally, I have a very difficult time swallowing large pills that have a dry, grainy texture like these.  I took some early in my first trimester and the pill would usually get lodged in my throat and I began to dread taking my vitamin. The daily serving of the GoL MyKind Prenatal is 3 pills! I found the Alive! Prenatal Gummy for around $15, and while far from perfect, it was a reasonable cost for a decent vitamin.  I’ve read about how lower end vitamins are made – it’s not great.  But these seemed like a compromise.  They are gelatin-free gummies, have a fruit and veggie powder blend, and have all the vitamins I most need.  They do not contain iron, but I’m supplementing my iron.  Would I keep repurchasing more affordable vitamins?  I don’t know.  The high-end vitamin and supplement market is still a head-scratcher for me…I’m not decided on whether or not the extremely high prices are justified.  If money were no object, I would absolutely buy the most high-quality vitamin available, although that still doesn’t take into account how difficult it is for me to swallow large vitamins.

What products have you purchased lately that made you think about cost, quality, and value?  I’d love to hear in the comments!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *